پیک سنجش

چالش های ۶۰ ساله صنعت مرغ و تخم مرغ

چالش های ۶۰ ساله صنعت مرغ و تخم مرغ    
۱۳۹۴\۰۸\۱۲ - ۱۰:۴۷ AM


تولید سالانه ۹۰۰ هزار تن تخم مرغ در ۱۵۰۰ واحد مرغداری تخمگذار ، مقام پنجم تولید در قاره آسیا و مقام دهم در جهان نتیجه ۶۰ سال تلاش صاحبان این صنعت در کشور است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، صنعتی که سال 1314 نخستین بار در دامپروری حیدرآباد تأسیس و مزارع نوین آن از سال 1334 فعال شد در 60 سال گذشته فعالان صنعت با فراز و نشیب های فراوانی دست و پنجه نرم کرده و گاه تا لبه سقوط هم پیش رفته است.


نوسان قیمت تمام شده محصول ، کمبود نهاده های تولید و خوراک طیور ، شیوع بیماری های همه گیر و البته نداشتن برنامه منظم و دقیق برای تنظیم تولید و مدیریت چرخه تولید تا توزیع ؛ اصلی ترین دشواری های صنعت مرغداری تخم گذار در کشور بوده و هست.


در سال های آغازین علاقه مندان به صنعت مرغ تخم گذار نژادهای مختلفی را برای پرورش و راه اندازی واحد خود به کشور آوردند اما از آنجا که تخصص و تجربه کافی برای مدیریت این واحد تولیدی نداشتند با شکست های متعدد مواجه شدند.


اسناد 60 سال گذشته نشان می دهد صنعت مرغ تخم گذار حتی در سال هایی از فهرست صنایع فعال بخش کشاورزی حذف شده بود.


در سال 1336 براساس آمار دقیق از مرغداری های تهران و شهرستان های اطراف 63 مرغداری تخم گذار فعال بود اما در سال 1344 از این تعداد فقط 7 مرغداری باقی ماند که چهار مرغداری نیز دولتی بود.


این مطلب قابل تأمل است ، چرا این تعداد مرغداری ایجاد شد و چرا کسانی که زمان و سرمایه خود را برای ایجاد آن صرف کردند از عرصه صنعت مرغ تخم گذار کنار رفتند.


در این سال ها به منظور تشویق سرمایه گذاران و جذب فعالان و علاقه مندان این صنعت بانک کشاورزی به متقاضیان و فعالان در صنعت وام و تسهیلات واگذار کرد اما این اقدام هیچ کمکی به تغییر روند مدیریت چرخه تولید تا توزیع نکرد یعنی کمی ها و کاستی ها سر جای خود باقی ماند و فقط تعداد مرغداری ها افزایش پیدا کرد ، مشکلی که همچنان دامنگیر صنعت است.


مسئله دیگری که به عنوان عامل تهدید برای این صنعت به شمار می رود این بود که فعالیت در این شغل آسان به نظر می رسید خیلی ها تصور می کردند حتی در اتاق خانه خود نیز می توانند مرغداری داشته باشند ، به همین علت بسیاری از افراد که در جستجوی شغل بودند وارد این حرفه شدند.


در این سال ها از آنجا که خوراک مرغ ارزان و بیماری ها کم بود ، مرغداری برای افراد درآمد خوبی داشت اما این روند فقط تا سال 1377بود و بعد از آن دان مرغ گران شد و کاستی ها و نقاط ضعف  این صنعت خود را نشان داد.


امروزه دیگر خوراک مرغ ارزان به دست نمی آید 90 درصد کنجاله سویا و 55 درصد ذرت مورد نیاز هم وارداتی است.


به طوری که حدود 78 درصد قیمت تمام شده تخم مرغ و مرغ مربوط به خوراک است.


مشکل دیگر صنعت مرغ تخمگذار توجه مسئولان و سیاست گذاران به افزایش صرف تولید است. آنها در هیچ زمانی به کیفیت و بهره وری خوراک مرغ ، بهره وری از فرآورده های تخم مرغ و از همه مهم تر مدرن سازی بازار داخل و صادرات توجهی نکرده اند.


فرزاد طلاکش رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار نیز می گوید : برای بازار فکری نشده است و دستگاه های متولی برای آن فکری نکرده اند و افزایش تولید بدون برنامه ریزی در بازار مازاد تولیدی بوجود آورده که در 5 سال گذشته صنعت را با زیان روبرو کرده است.


بررسی ها نشان می دهد گسترش واحدهای تولیدی نیز بدون توجه به ظرفیت تقاضای بازار و امکان صادرات مازاد تولید از عوامل تهدید کننده صنعت مرغداری بوده است.


طلاکش می گوید: در سال بیش از 100 هزار تن مازاد تولید تخم مرغ داریم که باید برای آن فکر کنیم و برنامه ششم باید روی نظام عرضه و تنظیم برنامه های سیاست های عرضه و برند سازی متمرکز شود.


تاریخ 60 ساله صنعت مرغ و تخم مرغ بیانگر این واقعیت است که صنعت همواره از همان سال های نخستین تا امروز با خسارت های ناشی از مازاد تولید و نبود تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار فروش مواجه بوده است.


مشکلی که همه از آن باخبرند ، همه از آن صحبت می کنند و تقریباً تمام مسئولان راهکارهای رفع آن را می دانند اما تا امروز اقدام تأثیرگذاری برای رفع این مشکل 60 ساله نشده است.


ترکاشوند عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید کنندگان تخم مرغ ، فقر برنامه ریزی برای صادرات مازاد تولید را بزرگترین چالش پیش روی صنعت می داند و معتقد است دو راه وجود دارد یکی اینکه حمایت ویژه از صادرات در دستور کار قرار گیرد که برای این کار به مشوق های صادراتی نیاز است  یا برنامه ای برای مدیریت تولید داشته باشیم که متناسب با نیاز بازار تولید هدایت شود.


وی می گوید: برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا سامانه ای برای مدیریت تولید با همکاری وزارت جهاد کشاورزی ایجاد شده است تا مدیریت تولید به اتحادیه ها واگذار شود اما اجرای این برنامه ابزارهای ویژه ای می خواهد که باید برخی از سیاست ها با ما هماهنگ شود.


براساس گزارش سالانه اتحادیه تولید کنندگان تخم مرغ ، خسارت های ناشی از مازاد تولید در بازار و فقر زیرساخت های مناسب برای صادرات فقط در 5 ماه نخست سال 91 حدود 345 میلیارد تومان بوده زیانی که دامنگیر اقتصاد کلان کشور شده است.


چون با اختصاص سرمایه فراوان و مصرف منابع پایه تولید و انرژی در رتبه دهمین کشور تولید کننده تخم مرغ در جهان قرار گرفتیم اما هرگز نتوانستیم در بازارهای جهانی حضور موثر و قدرتمندی داشته باشیم.


رسول زاده تولید کننده تخم مرغ پیشنهاد می کند برای صادرات و رسیدن به تعریف دقیق برای تنظیم برنامه تعادل در تولید و تقاضای داخلی و خارجی رشد صنعت را باید در سه بخش ورودی ، فرآیند و خروجی تنظیم کنیم.


وی معتقد است: از طرف دیگر همکاری شبکه بانکی باید در دولت اصلاح شود تا با یکپارچگی دیدن زنجیره تولید و تأمین تسهیلات تشویقی امکان صادرات و دستیابی به بازارهای صادراتی پایدار فراهم شود.


همچنین بالا بودن ریسک در بازار تخم مرغ و نوسان قیمت ها در بازار از نهاده های تولید گرفته تا محصول نهایی ، فعالان این عرصه را برای ادامه فعالیت در صنعت با ابهام مواجه کرده است.


در چند سال گذشته تنظیم بازار یک طرفه سبب شد مرغداران هیچ گاه تخم مرغ را با قیمت واقعی و تمام شده و سود حداقلی به فروش نرسانند.


مشکلی که معصومی از تولید کنندگان با سابقه صنعت تخم مرغ کشور به آن اذعان دارد و معتقد است: تقریباً تمام تولید کنندگان درگیر کمبود نقدینگی هستند و مجبورند نهاده ها را با قیمت بالاتر تهیه کنند که قیمت محصول را افزایش می دهد ، بنابر این تولید کنندگان دیگر حاشیه سود ندارند و فقط به عنوان بدهکار به بانک بهره پرداخت می کنند که این روند صنعت را بسوی ورشکستگی هدایت می کند.


این تولید کننده بزرگ تخم مرغ در کشور می گوید: در یک سال و نیم گذشته تخم مرغ را با قیمت بسیار پایینی فروختیم و سود نکردیم و حتی ضرر هم داشتیم که در پی آن نقدینگی به صفر رسیده و بدهی به سیستم بانکی نیز افزایش یافته است.


در یک بررسی اجمالی در روند تولید در 10 سال اخیر مشاهده می شود که قیمت نهاده های تولید از جوجه یک روزه گرفته تا قیمت دان و خوراک تا قیمت انرژی و حمل و نقل و هزینه تجهیزات همیشه با افزایش همراه بوده و سبب تحمیل هزینه های بالا به تولید کنندگان تخم مرغ شده است. این در حالی است که در بسیاری از مواقع به ویژه در فصول گرم که تقاضا در بازار کاهش چشمگیری دارد ، تولید کنندگان ، تخم مرغ را با قیمت بالا تولید کردند و بازار با قیمتی کمتر از قیمت تمام شده آن را خریداری کرده و " این مشکل مشکل دیرینه و قدیمی است".


آمارها نشان می دهد متوسط ریسک بهای تخم مرغ خوراکی در سال های اخیر حدود 16،5 درصد بوده است و هر چه میزان ریسک بیشتر باشد بازده سرمایه گذاری و ضرر و زیان تولید کننده نیز افزایش می یابد مسئله ای که صاحبان صنعت مرغ تخم گذار را رنج می دهد.


برنامه ریزان ، مسئولان ، صاحبان صنعت تخم گذار ، اتحادیه ها ، تشکل های صنفی و کارشناسان اقتصادی صادرات را بهترین داروی درمان این بیماری کهنه می دانند.


مشوق های صادراتی می تواند به رونق صادرات و حضور تخم مرغ در بازارهای جهانی کمک کند.


از سال های گذشته تاکنون حذف مشوق صادراتی ، صادرات را برای مرغداران غیرممکن کرده است و دولت هم درست در زمان مازاد تولید و زیان مرغداران فقط به قیمت بازار و تأمین نیاز بازار داخلی و راضی نگه داشتن مصرف کننده توجه داشته است.


در سال گذشته با پیگیری های جدی اعضای صنف ، دولت تعرفه صادراتی تخم مرغ را حذف کرد که با این اقدام بیش از 100 هزار تن تخم مرغ که حدود نیمی از مازاد تولید بود به بازارهای کشورهای منطقه صادر شد و تأثیر مطلوبی بر صنعت گذاشت.


درست است که صادرات مهمترین راهکار خروج از بن بست مازاد تولید و خسارت ناشی از آن است اما صاحبان صنعت نیز باید برای کاهش قیمت تمام شده و افزایش بهره وری اقدامات زیربنایی در واحدهای صنعتی خود انجام دهند.


بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی ، استفاده از تجهیزات و امکانات درجه بندی و بسته بندی تخم مرغ در واحدهای صنعتی ، ایجاد فرهنگ استفاده از تخم مرغ پاستوریزه در صنایع غذایی ، ارتقای کیفیت ، شناسنامه دار کردن تخم مرغ تولیدی کشور و چاپ قیمت و تاریخ تولید و پایان مهلت مصرف و برندسازی از اقداماتی است که تولیدکنندگان باید برای ایجاد آن اقدام کنند.


اما اصل اساسی برای پایان بخشیدن به مشکل بزرگ مازاد تولید و ایجاد ثبات در بازار داخل و ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا زمینه سازی مناسب برای اجرای برنامه های اصولی مدیریت چرخه تولید تا توزیع است.


همچنین برقراری سیستم بیمه مناسب برای این صنعت پر ریسک می تواند نقش مهمی در رفع نگرانی های مرغداران ایفا کند.


با این شرایط تولیدکننده می تواند با آرامش خاطر و اطمینان برای آینده واحد تولیدی خود برنامه ریزی دقیق تری انجام دهد و آن زمان است که می تواند به افزایش بهره وری و افزایش ضریب تولید فکر کند.
-------------------------
افتتاح ۸ بازداشتگاه با امکانات ویژه تا پایان امسال    
۱۳۹۴\۰۸\۱۲ - ۱۰:۴۷ AM


رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفت: در صورت تأمین اعتبار، هشت بازداشتگاه موقت با امکانات ویژه تا پایان امسال افتتاح می شود.


اصغر جهانگیر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: بحث تفکیک و جداسازی محکومان از متهمان یکی از مهمترین سیاست های قوه قضائیه است که از سال های گذشته در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: از هفت سال پیش بحث احداث 100 بازداشتگاه موقت با امکانات ویژه در کشور در دستور کار قرار گرفت.

جهانگیر ادامه داد: عملیات ساخت 31 بازداشتگاه موقت ویژه ادامه دارد و در حال حاضر 15 بازداشتگاه تکمیل و تحویل داده شده و 15 بازداشتگاه دیگر نیز حدود 80 درصد پیشرفت داشته است.

رئیس سازمان زندان ها ابراز امیدواری کرد: با تکمیل پروژه ساخت بازداشتگاه ها با امکانات ویژه مسئله حقوق شهروندی، جداسازی محکوم از متهم عملیاتی شود.

___________________________


جهان را آغاز و انجامی نیست ، آنچه هست ، دگرگونی در گیتی است . ما دگرگونی در درون گیتی را زایش و مرگ می نامیم . ما بخشی از دگرگونی در گیتی هستیم ، دگرگونی که در نهان خود ، پویش و شکوفایی را پیگیری می کند . بروز آینده ما ، بسیار فربه تر از امروز خواهد بود ، ما در درون گیتی ، در حال پرتاب شدن هستیم ، پرتاب به سوی جایی و نمایی که هیچ چیز از آن نمی دانیم ، همان گونه که در کودکی از این جهان هیچ نمی دانستیم . میدان دید ما ، با همه فراخنایی خود ، می تواند همچون شبنمی کوچک باشد بر جهانی بسیار بزرگتر از آنچه ما امروز از گیتی در سر می پرورانیم ، پس ، گیتی بی آغاز و بی پایان است . حکیم ارد بزرگ

ارمغان کُرنش در برابر نادان ، سختی دو چندان است .  حکیم ارد بزرگ (برترین متفکر جهان)

آیا ما مهربان هستیم ؟! آنگاه که در هنگامه دیدار این و آن یا رهایی از رنج و سختی، جانداری را سر می بریم ؟! به جای این کارها، درخت بکاریم، نان ببخشاییم و براستی مهربان باشیم. حکیم ارد بزرگ

 

ارد بزرگ  , حکیم ارد بزرگ , اردبزرگ , حکیم اردبزرگ , ارود بزرگ , اورد بزرگ , مجتبی شرکا , مجتبی شرکاء , great orod , hakim orod bozorg , بزرگترین فیلسوف جهان , فیلسوف ایرانی  , پدر فلسفه نوین , پدر فلسفه جدید , فیلسوف بزرگ

 

 

 

با کسانی که دستشان به خون دیگران آغشته است ، نمی توان مهربان بود. آنها را باید به قانون سپرد، "ارد" مهربانی را ، همانند بسیاری موارد دیگر ، مطلق نمی داند. حکیم ارد بزرگ

رسیدن به یک زندگی زناشویی خوب ، با ارزش است و مهم نیست که خواستگار ، دختر باشد و یا پسر ... حکیم ارد بزرگ

زاد روز بستگان و دوستان خویش را از یاد نبرید ، دلشان را با درودی شاد و امیدوار سازید ، تا زندگی شان درازتر گردد .  حکیم ارد بزرگ

زندگی رنج و درد نیست ، هدیه ایی است برای شاد بودن . مادر گیتی جام زهر بر دهان کودک خویش نمی گذارد ، او می پروراند برای بهروزی و خوشبختی . حکیم ارد بزرگ

 نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher